Skip to content Skip to footer
  • Meditasyon nedir?

Meditasyon, farkındalığımızı zihnin aktif seviyesinden zihnin daha sakin ve sessiz seviyelerine ve sonunda da düşüncelerin ötesindeki boşluğa, saf sessizlik, saf farkındalık seviyesine getirmemize yardımcı olan bir tekniktir. Meditasyondan her çıktığımızda, günlük hayatımıza, boşlukta yer alan saf sessizliğin ve farkındalığın özelliklerinden biraz taşırız.

  • Neden meditasyonu pratik etmeliyim?

Hayatımızdan daha çok keyif almak için meditasyonu pratik eder; hayatımızı daha zengin hale getirmek ve iyileştirmek için meditasyonu günlük bir rutinimiz haline getiririz. Meditasyonu duygusal ve fiziksel sağlığımıza katkıda bulunması için uygularız. Aynı zamanda yaratıcılığımızı artırırız.

  • Meditasyonda zihnimi, düşüncelerimi durduramıyorum. Ben meditasyon yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Meditasyon bir aktive değildir. Dolayısıyla yapılmaz. Meditasyon sessizlik ve dinginlik pratiğidir. Düzenli bir şekilde her gün 1 veya 2 kere sessizliğimize çekilerek durma halidir.  Nasıl huzur, şefkat, coşku veya sevgi yapılamazsa meditasyon da yapılamaz. Meditasyon varoluşun canlı bir dinginlikte olma halidir. Eğer oturabiliyorsanız veya uzanabiliyorsanız ve 10 dakika sessiz durabiliyorsanız, meditasyondasınız demektir. Bunun haricinde yapacağınız tek şey, bu sessizliğinizde düşüncelerin ve duyguların akıp geçmesine izin vermenizdir; tıpkı gökyüzündeki bulutların gelip geçmesini seyrettiğiniz gibi…

  • Meditasyon ne işe yarar?

Meditasyonu düzenli bir pratik haline getirdiğinizde, stresle baş etmenizi sağlar ve stresi yönetmeyi öğrendiğinizde ise daha duru, canlı, anlamlı bir hayat kurarsınız. Meditasyon, sizi sahip olduğunuz en büyük gücünüzle buluşturur. Böylece rastgele hayatlar sürmek yerine; kalpten, anlamlı ve bereketli bir hayatın izini sürer, varoluşla bütünleşerek hayatın yaratımına dahil olursunuz. Yalnızlık hissi, yerini derin bağlara; gelecek kaygısı, yerini An’ın zenginliğine bırakır.

  • Meditasyonu Nasıl Öğrenebilirim?

Meditasyona dair tüm dönüştürücü cevapları bulabileceğiniz, meditasyonun gerçeğini ve pratiğini hayatınıza geçirmek için okulumuzun kurucusu Ezgi Sorman tarafından yirmi yıla yakın bilgi birikiminin verdiği tecrübe ve titizlikle hazırlanan Meditasyon Başlangıç Programı’na katılarak öğrenebilirsiz.

Programdaki içeriklerimiz; sessizliği dinlemek, sezgileri açmak, bilinci yükseltmek, doyumlu ve anlamlı bir hayat yaratmak ve öz şifayı öğrenmek amacıyla yaratılmıştır.

Meditasyonu günlük hayatınıza geçirmekte kararlıysanız, Meditasyon Başlangıç Programı’na katılmanız, bu yönde atacağınız ilk ve elzem adım niteliğinde olacaktır.

  • Meditasyon bir din midir?

Hayır. Meditasyon bir spiritüel uygulama olup; farkındalığımızı ruh seviyesine çıkarır. Ruhumuz, tüm yaratılıştaki her şeyle bağlantıdadır. Ancak bu bir din uygulaması değildir. Hatta farklı dinlerden birçok insan dinlerini yaşarlarken aynı zamanda meditasyon yaparlar. Meditasyon günlük hayatımızı zenginleştirir. Hayatımızda her ne yapıyorsak bundan daha çok zevk almaya ve hayatımızı daha mutlu bir şekilde yaşamamızı sağlar.

  • Meditasyonun faydaları üzerine bilimsel araştırmalar var mıdır?

Meditasyonun insanların hayatına her alanda birçok farklı faydasını olduğunu belgeleyen araştırma mevcuttur.  Bunlardan birkaçına sitemizin MOBLOG-Kılavuz  bölümünden ulaşabilirsiniz.

  • Meditasyon Okulu hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyim?

Meditasyon Okulu; bilinçlenmenin, insanlık için temel ve önemli olan bilgilerden başlaması gerektiği inancıyla meditasyonun kadim bilgeliğini deforme etmeden içeriğine uygun şekilde günümüz insanının yaşam modeline entegre ederek, online/offline olarak kişisel ve kurumsal gelişim alanında çeşitli ve zengin içerikli çalışmalar, atölyeler ve uzmanlaşma programları sunmaktadır.

Meditasyon Okulu’nun gerek kişisel gelişim gerekse kurumsal gelişime yönelik faaliyet alanlarına ve hazırladığı organizasyonlarına dair detaylı bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ayrıca; Meditasyon Okulu olarak, hayatın her an bir devinim içinde olduğu anlayışını temel aldığımızdan programlarımız da buna paralel olarak gelişim ve dönüşüm içindedir.  Her tür atölye, etkinlik, kamp, inziva ve eğitimlerimizi yeni bir konu için ilham aldığımızda ve/veya An’ın enerjilerinin gereksinimini karşılamak adına başlatırız. MO Platform bölümümüzde yer alan Uzmanlaşma Programları’nı da aynı anlayışla düzenlemekteyiz.

Yakın gelecekte düzenleyeceğimiz programlarımız hakkında iletişime geçmek için mail adresinizi buraya bırakabilirsiniz.

Ayrıca, tüm eğitimlerimizin duyurularını MOGüvercin bültenimizden ve instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

  • Meditasyona yeni başlayan biri olarak hangi okulunuzun hangi içeriklerden (video/podcast yayını) başlamalıyım? Bana yol gösterir misiniz?

Meditasyonu hayatınızın sağlıklı bir rutini haline getirmek adına attığınız bu değerli ve önemli adım için sizi öncelikle kutlamak isteriz.

Türkiye’de, meditasyonun kadim bilgeliğini deforme etmeden içeriğine uygun şekilde günümüz insanının yaşam modeline entegre eden ve başta kurucumuz Ezgi Sorman’la bu alanın liderliğini üstlenen okulumuzun içeriklerinden ilk aşamada nasıl faydalanabileceğinize dair sizin için bir yol haritası hazırladık.

1-) Meditasyon Nedir?

2-) Ben Kimim Meditasyonu

3-) Bilinç & Zihin Serisi-Podcast 

 * Zaman Algımız ve Bilinç Üzerine

01:00-17:45 Mesajlar

17:45- 30:03 Meditasyon

*Bilinç Alanında Deneyim Yaratmak

01:00-08:45 Mesajlar

08:45-19:45 Bilinç Deneyimi Meditasyonu

19.45-28:33 Bilinç Deneyimi Derinleşme Meditasyonu

*Bilmeyi Bilme Üzerine

01:00- 18:00 Mesajlar

18:00- 35:11 Meditasyon

*Bilinç ve zihin ilişkisi

01:00-28:15 Mesajlar

28:15- 31:13 Meditasyon

*Aşk bir Mekân, Evet bir Dünyadır

01:00-14:00 Mesajlar

14:00-28:12 Meditasyon

* Bilinç Alanı Soru & Cevap

01:00- 41:30 Soru Cevap

41:30- 51:00 Meditasyon

4-) Merkaba Meditasyonu- Youtube Videosu 

5-) Bütünle Uyumlanma Meditasyonu- Youtube Videosu

6-) Meditasyon Başlangıç Programı