Skip to content Skip to footer
WhatsApp Image 2022 08 02 at 13.23.47 - Meditasyon Okulu
uygulayıcı

Mine Sunkar

Ben, kim olduğunu her gün yeniden keşfeden bir yolcuyum.

1982 yaz gündönümünde İstanbul’da doğdum. Kendimin farkına varmaya başladığım 3-4 yaşlarımdan itibaren ailemin deyimiyle “ahret (ahiret) soruları” ile dünyayı büyük bir merak ve hevesle sorgulamaya başladım. 

Hayatına Dair

Merhaba,

Ben, kim olduğunu her gün yeniden keşfeden bir yolcuyum.

1982 yaz gündönümünde İstanbul’da doğdum. Kendimin farkına varmaya başladığım 3-4 yaşlarımdan itibaren ailemin deyimiyle “ahret (ahiret) soruları” ile dünyayı büyük bir merak ve hevesle sorgulamaya başladım. Dedemin tanımıyla “beden küçük, ruh büyüktü. Beden büyüdü ama o ruh, küçük bir çocuk merakı ve hevesiyle sorgulamayı sürdürdü. Hayatımın büyük bir kısmında kalbime sormadan seçim yapmamaya özen gösterdim. Bu yüzdendir ki, lisede sayısal eğitimimi okul derecesiyle tamamlamış ve üniversite sınavında hatırı sayılır bir puan almış olmama rağmen çoğunluğun beni sevk etmeye çalıştığı mühendislik, tıp, vb. dallara değil; cesaret ve sevgiyle içimden gelen alana yönelerek Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirip, yine Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü Yüksek Lisansı ile yoluma devam ettim. Seçmeli derslerin çok olması sayesinde Psikoloji, Sosyoloji, Ekonomi, Matematik, Politika, Mühendislik, Sinema, Müzik, vb. farklı alanlarda kendimi geliştirme fırsatı buldum. İş hayatına atıldığımda İnsan Kaynakları, İhracat gibi bölümlerde yaratıcılığımın gün geçtikçe öldüğüne ve kendimden uzaklaştığıma şahit oldum. Daha sonra hepsini bir yana bırakıp, çevirmen olmaya karar verdim ve yaklaşık 16 yıldır medikal, yazılım, pazarlama başta olmak üzere birçok alanda dünyanın farklı ülkeleriyle, farklı milletlerden insanlarla çalışarak teknik çevirmenlik yapıyorum. Müzisyen olarak kısa film ve animasyonlar için soundtrack’ler besteledim ve halen beste çalışmalarıma devam ediyorum. 

Mutfak Sanatları Akademisi’nden (MSA) aldığım eğitimler sayesinde şimdilerde kendi mutfağımda kendimi, ailemi ve dostlarımı besliyorum. Fotoğrafçılık eğitiminin bana kattığı yeni bakış açılarıyla da içimde büyüyen sevgiyi, doğanın farklı görünümlerini insanlarla paylaşarak yaymaya çalışıyorum.

Bedenime özen göstermediğim, ruhumu beslemeyi, kendimi bir bütün olarak görmeyi ihmal ettiğim, yukarıda bahsettiğim o küçük çocuğu terk ettiğim yoğun çalışma temposundan sonra ölüme yaklaşmam hayatımın dönüm noktası oldu. Önce Reiki ve Şamanizm ile tanışıp kendime yeniden bir bütün olarak sarılmayı öğrendim; ardından sevgili astrolog arkadaşım Aycan Balan’ın yönlendirmesiyle 2019’da sevgili hocam Ezgi Sorman ile kavuştum.

Ezgi’nin açtığı eğitim, atölye ve inzivalara katılarak “An”da kalmayı tekrar hatırlamaya başladım. An’da kaldığım her seferinde farklı bir yanımı keşfettim. Reiki Master, Maya Şamanizmi ve Şamanik Şifa uygulamaları, Atma Kriya Yoga, Spor Eğitmenliği, Yoga, Ayurveda, Biorezonans, Fitoterapi, Naturopati, Aromaterapi, Şifalı Taşlar, Bütüncül Beslenme eğitimlerimi tamamladım.

Sevgili Ezgi’den aldığım Sesle Şifa ve Meditasyon eğitimi ve diğer hocalarımdan edindiğim öğretiler, tüm bu aldığım eğitimleri birleştirmemi, deneyimlemeye geldiğim Mine’yi ortaya çıkarmaya başlamamı sağladı. Sesle Meditasyon uygulayıcısı olarak yoluma devam etmeye karar verdim. An’da kalmanın sağladığı netlik, kararlılık, dönüşüm, yaşam enerjisi, cesaret, birlik duygusu ve tüm bunların içimde yükselttiği sevgiyle yolculuğuma devam ediyorum.