Skip to content Skip to footer

İlişkileri Tazeleyen Bir Meditasyon Pratiği

İlişkiler doğası gereği bizi duygudan duyguya, halden hale sürükler. Sürükler ki; bu dünyada ne aradığımızı keşfederek olgunlaşalım.

Tüm aradıklarımızı (anlaşılmak, duyulmak, görülmek, paylaşmak, eğlenmek, birlikten güç almak, desteklenmek, desteklemek, onaylanmak, onaylamak, beraber yaratmak gibi) süzdüğümüzde ise asıl arayışımızın kutsal aşka/koşulsuz sevgiye ulaşmak olduğunu fark ederiz. Bunu fark ettiğimizde ise, bu asıl aradığımızın bize hiçbir insan tarafından sunulamayacağını görürüz.

Ve işte bu farkındalık bizi özgürleştirir. İlişkide olduğumuz insanlardan yüksek beklentilere girmekten özgürleştirir, kendimizin verme kapasitesindeki yüksek beklentisinden özgürleştirir; çünkü bireyler olarak gerçek aradığımız günün sonunda yine kendimizle olan ilişkimizin en şefkatli en kabullenici halidir. 

Aradığımız o koşulsuz sevgi bizim kendimizle ve hayatla olan ilişkimizde saklıdır. Annemiz, babamız, kardeşlerimiz, abla, ağabeylerimiz sevgiye ulaşma ve sevgiyle var olma yolculuğumuzda sadece minik roller oynarlar. 

Tüm içsel çalışmaların ve arayışların arasında ise ana karakterin kendimiz olduğunu fark ederiz. Hayat yolculuğunda dönüp, dolaşıp yine kendimizi buluruz.
. . .
Bugünün meditasyonunda sizlere H’oponopo’yu öneriyoruz. 

H’oponopo bilmeyenleriniz için düşünceleri kibirden, inattan ve monoton bir bakış açısından kurtarıp ilişkileri tazelemek, rolleri yerli yerine oturtmak için kullanılan bir Hawai pratiğidir.


Rahatça oturun, birkaç nefesle kendinizi anın genişliğine ve yüceliğine bırakın.

Sonra şu cümleleri tekrar edin:


Özür dilerim.
Lütfen beni affet.
Teşekkür ederim.
Seni seviyorum.


Tekrarınıza aklınıza gelebilecek tüm direnç, savunma, koruma, öfke, reddediş cümleleri temizlenene kadar devam edin. 

Ve bu uygulamayı ara ara meditasyonlarınıza ekleyin.

Tüm ilişkilerinizde yepyeni bir ufuklar, taze başlangıçlar için aşkın yeni dilini öğreneceğiniz, açık, güçlü ve enerji dolu bir kalbe sahip olacağınız “Aşkın Yeni Diline Geçiş Atölyesi ve Meditasyonu’na” MO Store’dan ulaşabilirsiniz.

Kendinizle ve hayatla kalpten, akışkan, hafif, sevgi dolu ilişkiler kurabilmeniz dileklerimizle…

Yazar: Ezgi Sorman