Skip to content Skip to footer

Merkezlenme Meditasyonu

Merkezlenme Meditasyonu, beyninizin salgıladığı Noradrenalin (kısaca NE) ya da norepinefrin hormonunun üretilmesinde destek olmak niyetiyle yaratılmış olup, bu meditasyonu merkezlenmek, odaklanmak ve ana köklenmek ihtiyacında olduğunuz her zaman pratik edebilirsiniz.

Merkezlenme Meditasyonu’na başlamak üzere, öncelikle rahat bir oturma şeklinizi bulun. Nefeslerinizle farkında bir buluşmaya doğru geçin, nefeslerinizi hissedin.Bedeninizi fark edin ve rahatlatın.Ve beyninizin artık rahatlayabileceğini ve güvende olduğunu algılayabilmesi için gözlerinizi yavaşça kapatın.Burada da birkaç nefes alıp, verin.Sakin, dingin ve uzun nefesler…Şimdi içinizi duymaya doğru geçmeye başlayın.Güzel, derin nefeslerle kalbinize doğru gelin.Tüm enerjiniz kalpte buluşsun.İşaret ve orta iki parmağınızla (sağ veya sol hiç fark etmez) 3. gözünüzün olduğu alana, iki kaşınızın ortasına hafifçe vurun.Epifiz bezi uyarılırken, vuruşlarınız iki kaşınızın ortasına seri bir şekilde devam etsin.Şimdi nazikçe vuruşları bırakın, elinizi dinlendirin.3 yumuşak nefes alın ve bırakın.Her bir nefeste kalbinize doğru gelin ve iyice yerleşin.Şimdi, buraya, bulunduğunuz şu An’a gelene kadar tamamladığınız, bitirdiğiniz işleri geçirin, aklınızdan.Detaylara girmeden, “onu da yaptım, bunu da tamamladım, şunu da bitirdim” diyerek, tamamladığınız işleri aklınızdan geçirin.İşler aklınıza geldikçe (bitiremedikleriniz de akın edebilir) “ah şu yarım kaldı” dediğiniz işler olursa, onları geçin ve unutun, oralarda değilsiniz.

En ufak, en minik işi dahi tamamladığınız işler listesine katın.İzin verin; bu liste hızlı bir şekilde geçip, gitsin şimdi.Ve bir şeyi tamamlamış halinizi hatırladıkça, işleri bitirdiğinizi gördükçe başarı hissinizin yükseldiğini imgeleyin, şimdi…Ve bu histe, bir süre sessizliğinizde kalın.Bu işlemle beyninize Noradrenalin-  norepinefrin üretmesinde yardımcı ve destek oluyorsunuz.Nefeslerinizi derinleştirin yavaş yavaş, An’a doğru gelin.Bu başarma hissi çok harika bir yükseltici değil mi?Odaklanmak istediğinizde, bir şeyi bitirmek istediğinizde yada odağınız dağılmışsa, tamamlayıp, başardığınız işleri hızlı bir şekilde aklınızdan geçirmek  çok destek veriyor.

Bir An’da başarabildiğiniz şeyleri hatırlamak ve o bitirmişliğin, tamamlamışlığın keyfiyle enerjinizin yükselmesi ise, size 5-6 saat boyunca sürecek bir enerji verebiliyor.Bu meditasyonu en çok sabahları pratik edebilir ve eğer öğleden sonra saat 1-2 gibi de dağılmaya başlarsanız yine oturup, uygulayabilirsiniz.

Gece uyumaya yakın pratik etmemenizi öneriyoruz, uyutmaz; çünkü hormon salgılanmasını akşam istemeyiz ki, rahat uyuyabilesiniz.

Bu pratik sabah ve öğlen çalışmasıdır, akşam meditasyonu değildir.Meditasyonun içeriğini anladığınızı umuyoruz.Aslında çok bilimsel de bir meditasyon; beyninize Noradrenalin-  norepinefrin salgılamasında yardım ediyorsunuz.

Merkezlenme Meditasyonu’nu odağınız dağıldığında merkezlenmek, enerjinizi yükseltmek ve beyninize destek olmak niyetiyle pratik edin.

Bu dönem size çok yardımcı olacak.Ayrıca bu meditasyonu sizden destek isteyip, sizin de yardım etmek istediğiniz insanlara  gönderebilirsiniz. Onlara bu şekilde destek olabilirsiniz.

Kafaların dağılacağı bir dönem ama destek de yanınızda; meditasyonunuz var. Ne yapacağınızı biliyorsunuz.

Gönlünüzce geçsin, her şey.Sizleri çok seviyoruz.

2024 Yılının yoğun enerjilerinde merkezlenmek, ana köklenmek, olanı 360 derece, hakikatle uyumlu bir şekilde algılayarak, “Büyük Çekici’nin” gücünden faydalanmak için 2024 Yılı Atölye Paketi’ni edinmenizi öneriyoruz. 1 saatlik 2024 Yılı enerjetik yorumu & mesajlarını içerir ses kaydında “Büyük Çekici’nin” bize sunduğu desteğiyle, önünüzdeki kritik virajları alabilecek tüyolara sahip olacaksınız. Atölye paketimizi incelemek ve edinmek için MO Store’u şimdi ziyaret edin. 

Kaynak: Ezgi Sorman

İlgili yayını okulumuzun podcast kanalı MOTALKS’tan ayrıca dinleyebilirsiniz.