Skip to content Skip to footer

Merkür Retro Dönemi’nin Hediyeleri

Retro dönemi Nisan son haftasında başladı ve haziran ayının ilk haftasına kadar da etkilerini devam ettirecek. Hepinizin bildiği gibi Merkür Retro dönemi iletişimde, ilişkilerde, teknolojide, elektronik aletlerde, beyaz eşyalarda, ulaşımda aksamalar, bozulmalar, gecikmeler, kopmalarla bilinir. Bunlar doğaldır, olması da mümkündür ve büyük bir ihtimalle de olacaktır. 

Sahip olduğunuz eşyalar ortadan kaybolabilir, takılarınızı, saatinizi kaybedebilirsiniz; telefonunuz bozulabilir, aradığınız bazı telefon numaralarını bulamayabilirsiniz; bir şeyler ortadan kaybolabilir, yanlış anlaşılmalar, bulanık zihinler vb. Retro döneminin imza niteliğindeki senaryolarıdır. 

Yalnız tüm bunlarla birlikte ben, bu Retro’nun kendi hediyeleri ve bonuslarıyla da geleceğine inanıyorum. 2019’dan bu yana hayatınızda hızlı gelişen olaylar oldu, gecikenler, aksayanlar, kaoslar ve belki türbülanslar oldu.  

Şimdi bu Retro ile birlikte durup, tüm olanları değerlendirebilme, gözden geçirme ve özümseme fırsatlarınız olacak.  

Öncelikler yeniden belirlenecek, yarım kalanlar tamamlanacak, gidişat-yön-yol-yordam kontrolü yapılabilinecek.  

Öz değerlerin uyumlanması yine ve yeniden sağlanabilecek.  

Kurulmuş hayat denklemlerinin sağlamaları yapılabilinecek.  

Havada kalanları topraklama, bir ayağı dışarıda olanları uğurlama, giriş yapmak isteyenleri karşılama fırsatlarınız olacak. 

Bu Retro çok aklı başında, merkezinde, topraklanmış kendi değerini bilen bir enerji. Eğer bu enerjiyle uyumlanırsanız hediyelerinizi de alırsınız, alacaksınız, alıyorsunuzdur da. Haziran başına kadar etkisi geçerli. 

Bu Retro’nun etkisi, yoğunluğu diğerlerinden çok farklı; çünkü tutulma sezonunda, iki tutulma arasında gerçekleşiyor. Güneş tutulmasını geçirdik, 5 Mayıstaki Ay tutulmasına doğru ilerliyoruz. Bundan dolayı bu süreç içerisinde aldığınız kararlar, yaptığınız seçimler daha etkili, daha bir yoğun olacak. Ve öyle geliyor ki; ödüllerini, meyvelerini de sonbaharla beraber Eylül’de toplayacaksınız. Aldığınız kararların, yaptığınız seçimlerin destekleri Eylül’de gelecek; yıl sonuna kadar da sanki ondan besleniyor olacağız. 

Burada bir ipucu vermek istiyorum.  Hayatınızı sadeleştirmek ve basitleştirmek üzerine yoğunlaşın: Maddi yani parasal, duygusal kararlarınızda daha dengeli, biraz daha dürüst, net olmayı ve değerlerinize uygun seçimleri nasıl yapabilirsiniz, buraları irdeleyin. Mesela günlük hayatınıza eklemek istediğiniz neler var? Çıkartmak istediklerinizle birlikte eklemek istediklerinizi de düşünün. 

Bu Retro dönemi bize ütüleme vakti, fırsatı verecekmiş gibi. Metafor olarak kocaman bir ütü görüyorum. 

2019 itibariyle şimdiye kadar kaos, türbülans vardı, hızlıydı, durdu, kalktı. 

Bu döneme dair şöyle bir şey görüyorum: Yıkanması gereken bir sürü çamaşır vardı, ortalık kirli çamaşırla doluydu, o çamaşırlar yıkanıp, kurutuldu, yıkanıp, toplandı ve şimdi kenarda yıkanmış, temiz, kurumuş çamaşırlar var.  

Şimdi katlarken de bunları yeniden bir ayıklayacakmışız gibi. 

“Yıllardır çamaşırları yıkıyorum; ama bu yıkanmış çamaşırların içerisinde hangi kıyafetler, şu anki kendimle, benimle kalacak ve hangileri gidecek?”

“Kalanları da güzelce katlayıp, hangileri ütülenecek, hangilerinin ütüye ihtiyacı yok, hangileri kırışık?”

“Ve gerçekten artık bütün bu kırışıklıkları gidermek, düzeltmek, düzenlemek istiyorum. Ütüledikten, kırışıklıklarını giderdikten sonra da yeniden çekmecelerime yerleştireceğim.”

Belki o çekmeceler yeniden boşaltılacak, yer açılması gerekecek; belki de boş çekmecelere tertemiz ütülediğiniz kıyafetleriniz şimdi yerleştirilecek. 

Böyle bir vakitteymişiz gibi geliyor bana. 

Aynı zamanda da kapılar kapanıyor. Kapalı kapıların ardındayız. Büyük kaleler, hisarlar görüyorum, bu sizin kendinize ait kaleniz ve bir süreliğine kapıları kapatmak istiyorsunuz.  

Şöyle açıklayayım: Bu Merkür Retro kendi kalesinde kendisini dinliyor. 2019’dan bu yana yaşadıklarını düşünüyor, bundan sonra enerjisini nerelere, kimlere, nereye doğru yönlendirmek istediğini sorguluyor ve kendisini geleceğe hazırlıyor. Öyle çoklu muhabbetler, etkileşimler tabloda pek yok.  

Bu Merkür şimdiden, kendi Retro döneminde ektiklerini biçtiğinde elindeki bereketle ve hasatla nasıl bir hayat kurmak istediğini düşünüyor. Ve sizlere de diyor ki “sonbahar geldiğinde, hasat döneminde ekinlerinizi topladığınızda elinizdeki bu bereketle, nimetle, elinizdeki bu hasatla ne yapmak istiyorsunuz? Şimdiden hazırlanın.”

O nedenle de şimdiden sesiz, durağan, tekil anlar sunulduğunda – ki size sunuluyor, sunulacak- hayatlarınızı yeniden bir gözden geçirin. 

Kısaca bu dönem durakladığınızda Eylül ve sonrasını aklınızda bulundurun, ödüllerinizi, desteğinizi o dönem içerisinde alacaksınız. 

2023’ün son 4 ayında, Eylül-Ekim-Kasım-Aralık’ta desteğinizi alabilmek, bereketlerinizi mantıklı ve size uygun bir şekilde kullanabilmeniz için de bu Merkür Retro döneminde öz değer ve sevgiden doğan yaratıcılığınızla hazırlıklar yapın. 

Burada şair ne demek istiyor? 

Hazırlığınızı yaparken: 

“Bu benim öz değerlerime ve öz sevgime uyuyor mu, uyumlu mu?  

“Ve ben ilhamımı öz değerlerimden ve öz sevgimden mi alıyorum, yoksa başkalarının dediğinden veya yaralı egomdan mı alıyorum? “

Bu ikisi arasındaki farkı görün, bilin diyor. 

“Benimle, yani öz titreşimimle uyumlu olan hayat ne?” 

Retro döneminde en değerli sorumuz bu olacak. 

Yeniden kendinize, merkezinize, kalenize dönmek gibi bir his, bu. Eğer etrafınızda dikkat ve odak dağıtan gürültüler, kafa karıştıran sesler, yorucu zorlu insanlar, enerji emen-tüketen işler varsa, olursa veya belirirse, temel – basit- sade ve öz kelimelerini hatırlayın. Sonra da etrafınızı, iş listenizi, sesleri temizleyerek merkezinize gelmenin yollarını bulun. 

“Tam şu an neye ihtiyacım var?” sorusuyla merkezinize gelin. 

Çok büyük dikkat etmemiz gereken bir yer var. Ne kendinizi ne de başkalarını sakın telaşa sokmayın.  Bilhassa ültimatomlarda hiç bulunmayın. Özellikle bu Merkür Retro ne telaştan ne de korku-tehdit dilinden hoşlanmakta. Aklınızın köşesinde mutlaka bulundurun; kendinizle de başkalarıyla da korku-tehdit diliyle iletişime geçmeyin. Hele telaşa sokmak, aceleye getirmek hiç yaramayacak. Eğer başkasına yapacaksanız da büyük ihtimalle bir daha o insandan bir şey duymayacaksınız. 

“İhtiyaç ne? İhtiyacım ne? Bu An’ın ihtiyacı ne? Bu An benim ihtiyacım ne?”

Kulaklarınızı şimdiye kadar duymadığınız ihtiyaçlarınızı duymaya doğru çevirin. 

Şu An’da aldığınız kararlar, vardığınız istek ve ihtiyaç durakları daha önce belirttiğim gibi Eylül itibariyle desteğini üzerinize yağdırmaya başlayacak, 2023’ü bitirene kadar olan sürede de devam edecek.  

Ama kelimelerimizi hatırlayalım: temel  basit  sade ve öz. 

Bu kelimeleri aklımızda bulundurarak merkeze geliyoruz, bu kelimelerimizi aklımızda bulundurarak seçimlerimizi yapıyoruz ve hayatımızı kurguluyoruz.  

“Temel olan ne, has olan ne, basit olan ne, hayatımı daha nasıl sadeleştirebilirim? Ve özüme uygun seçimleri yapıyor muyum? “

O nedenle de en fayda sağlayacak olan, bu durağan vakti, özünüzün en derinlerine inmek için kullanmanızdır. Eylül-Aralık 2023’te geleceklere, gelmekte olanlara alan açın, şimdiye kadar da alan açtıysanız o alanı tutmaya devam edin, vaz geçmeyin, pes etmeyin. 

Yani bu Retro’da kendimizle biraz yumuşak fısıltılı bir ön sevişme sürecinde gibiyiz. Ve bunun tadını çıkartın. 

Büyük bir değişime dev bir adım atmadan ufak hareketlerle hayatımı daha nasıl güzelleştirebilirim? Hayat kalitemi daha nasıl artırabilirim?

Hazır içinize dönmüşken buralara da bakın. 

Bu minik adım belki de kendinizi gereksiz düşünceler silsilesinde yakalayıp, minik bir zihinsel sıçrama yaparak gösterebilir ya da her gün iki dakikalık bir nefes çalışması olabilir. Meditasyona başlamak için enfes bir dönem, söylememe gerek yok ama söylemesem de olmaz.  

“Ben şu An kimim, ne istiyorum?”

“Enerjetik olarak kendime dönmek, zorlamadan, acele etmeden kendime zaman tanımak, yeniyi algılamak için duruyorum.”

Yorulduğunuzda dinlenin hakkınız var. Durmaya da dinlenmeye de hak kazandınız.  

Şimdiye kadar olanların hangileri size yaradı, hangileri size uydu, hangileri olmadı? Buralara bakın ve dürüst olun.  

Sizinle saygı ve sevgi çerçevesinde bulunmayanlar yumuşakça hayatınızdan çıkartılacak. Durağan dönem sanki Mayıs’ın ortaları 12-19 Mayıs haftasında temizlik süreci olacakmış gibi ama kaotik değil, enerjiyi yumuşak hissediyorum. 

Şu an ne inşa ediyorsunuz?

Şu anda uzun ömürlü, dayanıklı, kendi ayaklarının üzerinde durabilen ne inşa ediyorsunuz?

Belki de daha önce bir kaosun içerisinde inşa edileni şimdi nasıl renove ediyorsunuz?  

Bu bir ilişki, fiziksel bir bina yada bir meslek olabilir.  Buralara da bakın.

Enerjinizi nasıl bir hayat inşa etmek için harcıyorsunuz, kullanıyorsunuz?  

Seçimleriniz neler? Özünüzle uyumlu mu, uygun mu? Dürüst müsünüz?  

Öz saygı, öz sevgi, öz şefkat içinde misiniz?  

Seçimlerinizi bu sorulardan giderek yaparsanız hayatlarınızı bu şekilde sadeleştirip, şu anki kendinizle uyumlu, sağlam temellerle hayatınızı kurarsanız, Eylül itibariyle de hem desteğinizi hem ödülünüzü hem de bereketinizi alacaksınız. 

Bu Merkür Retro dönemine ait söylemek istediklerim, yorumlarım bu kadar. 

Umarım güzellikleriyle gelir, fayda sağlarsınız ve bu yayınla birlikte umarım hazırlanmanızda bir parça faydamız dokunmuştur. 

Güzel geçsin Retro döneminiz, sizleri çok seviyorum. 

 

Bu dönem; kendinize öz şefkat, öz sevgi ve empatiyle yaklaşarak duygusal yaralarınızı iyileştirmek, yaralı egonun taktığı maskelerle yüzleşerek ışığınızı artırmak için değerli fırsatlar sunuyor. Bu fırsatı en yüksek faydayla değerlendirmek adına Maskeler Atölyesi’ndeki çalışmaları, bilgileri ve bir ömür boyu uygulayabileceğiniz meditasyonları öneriyoruz. Atölyemiz hakkında detaylı bilgiye MO Store’dan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: Meditasyon Okulu’nun youtube kanalında yayınlanan 25 Nisan – 5 Haziran Merkür Retro Dönemi Mesajları adlı yayınından alıntılanmıştır.