Skip to content Skip to footer

Yepyeni Bir Algı ile Renkler

Modern zamanların getirdiği yaşam, doğanın renkleriyle olan bağımızın da kopmasına neden oldu. Gözlerimiz, doğanın parlak, büyüleyici renklerine hasret kaldı. Oysa bizler, doğaya ve onun benzersiz renklerine tanık olma mucizesine sahibiz.

Bugün beyazı, maviyi, kırmızıyı, yeşili ve siyahı aşağıda paylaştığımız bilgiler ışığında algılamaya ne dersiniz?

  • Prizmadan kırılan ışığa baktığımızda tüm renkleri üreten ve tüm renklerden üretilen, 7 rengi de içinde barındıran renktir, Beyaz. Doğa kucakladığı yaşamla daima uyum içindedir. Tıpkı beyaz gibi, tüm renklerini iyi, kötü, güzel, çirkin diye ayırmadan içinde barındırır. Ve bize de bu uyumun içimizde olduğunu, yaşamın getirdiği tüm duygu ve durumları kucaklama gücüne sahip olduğumuzu hatırlatır. Bizler, içimizdeki gözlemciyi uyandırdığımızda, yaşama beyaz renginin gözlerinden saf, temiz ve tarafsızca bakabiliriz.
  • Engin bir deniz ve bulutsuz bir gökyüzü doğanın bize sunduğu iki büyük güç, iki büyük armağandır. Bu iki büyük mavi bize güven, huzur, barış ve dinginlik ile seslenir. İnsan olmanın getirdiği endişeleri, zorlukları hafifletmeye yardımcı olur. 
  • Doğa daima hareket halindedir. Tohum toprağa düşer, kök salar, büyür, çiçek açar ve solar. Doğa, yaşamın bu hareket hali içinde var olduğunu bilir. Kırmızı tüm canlıların içinde bir yaşam enerjisi olarak parlar. Büyümemiz için bize meydan okur. Kırmızı bize köklerimizi hatırlatırken, her birimizin kendine has renkleriyle çiçek açmasına yardım eder.
  • Doğa dengeli, destekleyici ve yaşamın bütünüyle uyumlu gücünü bize vermeye her an hazırdır. Bir ağacın gölgesinde oturmamız, çimenleri çıplak ayağımızla hissetmemiz için bizi çağırır. Orada yenilenip, tazeleneceğimizi bilir. Yeşilin sakinleştiren bu kıymetli şarkısı, insanın şifasıdır. Bugün karşınıza çıkan bir yaprağa, çimene dokunun. Doğanın bizden ayrı olmadığını hatırlayarak, aramızdaki derin bağı hissetmeye çalışın.
  • Dünyayı saran uzay boşluğuna egemen tek renk siyahtır. Çağrıştırdığı karamsarlığın aksine, bu uçsuz bucaksız siyahlık sınırsız bir umut ve potansiyel barındırır. Yaşam, bildiğimiz anlamı ve ötesi ile oradadır. Varoluşun tüm renkleri içindedir. Hepimizi kucaklar ve bize birer yıldız gibi parlamamızı öğütler.

Tüm bu renklerin yanında, gün içinde karşınıza çıkan, sizi kendisine çeken renkleri fark edin. Bu; evinizdeki pembe bir çiçek, bahçenizdeki sarı bir kedi olabilir. Bugün kısa bir anı, doğanın birbirinden canlı renklerini fark etmek ve insan olma deneyiminin güzelliğini görmek için ayırmayı deneyin. 

Gök kuşağının tüm renklerini içinizde uyandırarak bütünlük hissini deneyimlemek için buna özel olarak yarattığımız Bütüne Yolculuk Serimiz’deki meditasyonları pratik edebilirsiniz. 

Ayrıca, doğanın tüm büyüleyici renkleriyle güze döndüğü Ekim ayının önemli konularına, çözümlemelerine, mesajlarına ve meditasyonuna Ezgi Sorman’ın özel kanallığı ve yorumlarıyla ulaşmak isterseniz, “Ekim 2022 Mesajları & Meditasyonu’nu” MO Store’dan edinebilirsiniz. 

Yazar: Ezgi Sorman