Skip to content Skip to footer

Aksiyon Halindeki Bilgelik

Bedenimiz tek başına bilgedir, bilincin en önemli özelliklerini harekete geçirir, diğer bir deyişle aksiyon halindeki bilgeliktir. Başlangıcın görünebilir kanıtını, hücreler seviyesinde görebiliriz:

  • Hücreler genelin iyiliği için birbirleriyle iş yaparlar.
  • Birbirinden çok farklı organlar birbirlerinin nasıl çalıştıklarını anlar ve kabul ederler.
  • İyileşme tüm hücrelerin birlikte yapabileceği bir şeydir.
  • Karşıtlık birlikte var olmak için yasaklanmıştır.
  • Dış dünya sürekli hissedilir ve sürekli ona adapte olunur.
  • Yeni deneyimlere yaratıcı cevaplar verilir.

Bu prensiplerin kendi kendilerine işlemesi size kendilerini hatırlatmaları anlamına gelmez. Hatta hayatınızı kendi davranışlarınızla ilgili mesajları hissederek yaşıyorsunuz. Bu mesajlar, bedeniniz tarafından hissedildiği şekliyle alınıyor ve bunlar sözde olmayan, kimyasal formda iletilen mesajlar. Kabaca 2 kategoriye ayrılabilirler: Sorun sinyalleri ve iyilik göstergeleri.

Sorun Sinyalleri: Acı, fiziksel rahatsızlık, kaslarda gerilme ve sertlik bir gül baş ağrısı, bel ağrısı, kasılmalar, mide bulantısı, uykusuzluk, uyuşukluk, yorgunluk.

Hastalar doktora bu sinyallerin tıbbi vakalar olarak çözülmeleri için gitseler de bunların aslında dikkat etmeleri gereken gerçek birer iletişim olarak değerlendirmeleri bir o kadar önemlidir. Mide bulantısı yanlış bir şey yemekten kaynaklanabileceği gibi gerginlik kaynaklı da olabilir. Midede kelebeklerin uçuşması hissi ya da insanı topluluk önüne çıkarmayacak bir kilitlenme olarak da kendini gösterebilir. Uyuşukluk ve yorgunluk stres belirtileridir. Stres ağır işçilik gibi fiziksel kaynaklı olabileceği gibi bir iş yetiştirme sıkıntısıyla yaşanan zihinsel bir sıkıntı da olabilir. Vücudunuzun size anlatmaya çalıştığı şeyi okuyabilmek daha hızlı iyileşmenize de yardımcı olur.

İyilik Göstergeleri: Hafiflik, enerji fiziksel esneklik, iyi bir kas yoğunluğu, iyi uyku, iyi sindirim sistemi, soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmamak, parlak gözler, dinamiklik.

Bu göstergeler sorun sinyallerinin tam tersidir. Tüketici bir toplumda bazı ürünler güya daha çok enerji ve canlılık veriyor; ama gerçekte iyilik hali bedeninizin normal dinlenme halidir. Aldığınız sinyaller bütün ayarları yerinde olan bir arabanın sessiz mırıltısı gibidir; ama tabii bu benzetme iyiliğin yaşayan doğasını konu dışı bırakıyor. Yine psikolojik bir bileşenden bahsetmek mümkün. İyilik; olumlu bir ruh hali, mutluluk, güvenlik, denge ve yeni deneyimlere açıklık hislerini getirir.

Bir kez bedelin bilgeliğinin ne kadar tam ve büyük olduğunu anladığınızda hem sosyal anlamda hem de bireysel olarak onunla aynı seviyeye gelme konusundaki başarısızlığımıza sinirlenmemek mümkün değil. Beden bilgeliğinin sadece küçük bir parçası olan bu huzurlu birliktelik, sadece insanlık tarihindeki başlangıçlar ve düzenlemelerle başarılmıştır. Maalesef farklı organların birbirleriyle olan karşılıklı anlaşmaları toplum bazında ön yargı, şüphe ve nefretle karşılanmaktadır.

Yanlış giden neydi? Eğer beden-zihin kusursuz bir bütünlük ise ve beden de bu kadar bilgeyse neden pek çoğumuz uykusuzluk, kaygı, sindirim sistemi problemleri ya da strese bağlı bozukluklar yaşıyoruz? Bir yerlerde bir bağlantısızlık olmalı. Bu bağlantısızlığın en önemli sebeplerinden biri zaten stresin kendisi. 2019’da Yale tarafından yapılan bir psikolojik çalışmaya göre öğrencilerin stresi bir önceki 10 yılda 2 katına çıkmış. Bu artışın sebeplerine bakıldığında dikkati dağıtmadan sessiz bir zaman geçirmenin gitgide mümkün olmaması gösterilebilir.

Tam bir stres yaratmıyor olsa da devamlı akıllı telefonlarınızdaki e-mail larınıza ya da mesajlarınıza bakıyor olmakla beden- zihni sürekli uyarır ve bunun da istem dışı sinir sistemimizin tehlikeye karşı uyanık olma hissinden bir farkı yoktur. Örneğin; öğrencilerin okul kredileri gibi ezici yükleri var. Bu borçlar da öğrencileri iyi notlar almaya, yarı zamanlı çalışmaya ve mezuniyetten sonra en kısa zamanda maaş garantisi olan işler bulmaya mecbur bırakıyor. Stres konusunda uzmanlaşmış Dr. Rangan Chatterjee’nin tanımlamasıyla (geçinme, iş bulma veya iş yetiştirme, barınma gibi) makro stresler genel resme bakıldığında aslında mikro stresler kadar önemli değil. Okul kredisi ve buna bağlı sürekli daha iyi performans sergileme baskısı geçen yılda 2 katına çıkmamış ama bilgisayar oyunları mesajlar ve e-maillerden kaynaklı sürekli dikkat dağınıklığı bir yaşam tarzı haline gelmiş. Beden-zihnin doğal hali stresle başa çıkmak ve mümkün olduğu kadar hızlı dengesini bulmaktır. Bir akıllı telefon bağımlısının farkına bile varamayacağı bu mikro streslerle her an başa çıkmak, Doktor Chatterjee’ye göre sizin stres kotanızı farkına bile varmadan dolduracaktır.

Tek yapmanız gereken şey uyanmak ve bir kahve bile içmeden mesajlarınıza bakmak -ki bunlardan üçü işinizle alakalı olabilir. Beden-zihniniz uyarılır ve eğer kahvaltı ederken o gün kızınızı kursa götürmeniz gerektiğini unutmak gibi mikro stresle karşılaşır, sonrasında da işe giderken bazı günlük mikro stresler buna eklenirse ofise gittiğinizde çoktan günlük stres kotanızı doldurmuş olabilirsiniz. Bunun sonucu sabırsızlık, çabuk sinirlenme, dikkat dağınıklığı ve bir sonraki mesaj tamamen önemsiz bir konu hakkında olsa da patlama yaşamanızdır.

Biraz önce anlattığım bu bağlantı sorunu meditasyonun tamir etmeye çalıştığı şeydir. Bu tamir işini nasıl yapıldığı bir gizem değil. Beden kendiliğinden bizi; bir yandan sorunun, bir yandan da iyilik halinin erken sinyallerine yönlendirir. Bu sinyalleri önemseme bilinçli bir yaşamın merkezindedir. Meditasyon moduna geçtiğinizde zihniniz bedeninizin denge halini yansıtan bir dengeye kavuşur.

Bilinçli bir yaşam için, aksiyon halindeki bilgeliğimiz olan bedenimizle derin bir bağ kurarak, onun bize gönderdiği mesajları algılayarak, bedensel farkındalığımızı geliştirmek çok mümkün. Bedensel farkındalığı geliştirmek ise sezgiler dünyasına açılan kapının altın anahtarı.

Geçtiğimiz yoğun ve belirsiz dönemlerde bedenimizin bilgelik dolu sinyallerini okuyarak, her anlamda (zihinsel, bedensel ve enerjetik) bir dengelenme haliyle ve güçlü sezgilerimizle, sağlam, köklü ve basiretli bireyler olarak ruhumuzun yolunda ilerleyebiliriz. Bunun için de özel olarak yarattığımız için de beden çalışmaları, nefes uygulaması ve bolca meditasyon pratiğini gerçekleştireceğimiz 5 günlük online kampımız olan Bedeni Çözerek Sezgileri Yükseltme & Ekinoks Mesajlarına Hazırlık Kampı’na katılmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Bambaşka yükseklikteki versiyonunuzla buluşmaya hazırsanız, MO Store’u şimdi ziyaret edin.

 

Kaynak:  Dr. Deepak Chopra, Uyanış Sonrası Yaşam Kılavuzu- Tam Meditasyon, 90-93 sayfa