Skip to content Skip to footer

EGO

Eğer fark etmezsek, ego bizi bazen etkisi altına alır ve hayatı aslında çok daha zor bir yerden yaşamamıza sebep olur.

Aslında söylenenlerin aksine, korkunç bir şey değildir, kendisi! Sadece “ben” dediği şeyi korumaya çalışan bir zihin katmanıdır. Ölüm ve yok olma korkusu o kadar büyüktür ki; var olmak için elinden geleni yapar. Bize sımsıkı tutunmaya çalışması da bu sebeptendir. Hep bildiğini okuyan ego, kendi doğruluğunu ispat etmeye çalışır. Bu ispat çabasının, varlığını sürdürüp, hayatta kalması için gerekli olduğuna inanır.  O hep haklıdır ve doğru. Onun var olmak için yolu bu…

Eskiyi bırakmaya ya da yolumuzu değiştirmeye yöneldiğimizde ise kendi seçmiş olduğu yolun doğru olmadığını görürse hiç iyi hissetmez ve daha da sıkı tutunur bildiklerine. Kendi doğrusunu ispat etmek için elinden geleni yapar; çünkü değişim, egonun haksız çıkması demektir. Ve o bundan hiç hoşlanmaz. “Ben her zaman doğruyu seçerim!” gibi yüksek bir yerden, sahip olduğu her şeye daha da sıkı tutunarak, bizim hayatımıza artık iyi gelmese bile yine de bildiği yolda ısrarla devam etmek ister. Çünkü varlığının tehlikede olduğunu hisseder.

Eriyip giderek yok olmak mı, yoksa yaşamda varlığını sürdürmek mi? Ego bu soruda daima yaşamı ve hayatta kalmayı seçer.

Peki sen, artık sahip olduğun bu bilgiyle ne yapacaksın?

Sana iyi gelmiyor olsa bile, egoya destek olup, ona hizmet eden bir hayatı mı seçeceksin; yoksa onun artık ne yapmaya çalıştığını bilerek, kendi kuvvetini eline alacak ve hayatını kendi bilge ruhundan mı yöneteceksin?

Unutma, hayatındaki seçimler sadece sana ait!

Tadını çıkar!

Hayatta taze başlangıçlara, maceralara, yolculuklara çıkabilmek için derinlere gömdüğün karanlıkla yüzleşmek ve “Yaratıcı Ego” kavramını öğrenip, içselleştirmek istersen de Maskeler Atölyesi, buna dair birçok değerli öğreti, ömür boyu çalışıp uygulayabileceğin meditasyon teknikleri sunmaktadır.

Maskeler Atölyesi’ne MO Store’dan ulaşabilirsin.

Yazar: Ezgi Sorman