Skip to content Skip to footer

Geçmişin Yükünden Arınma Pratiği

Kendimizi geçmişin koşullandırmalarından özgürleştirmek, şu anı olduğu gibi görebilmemizi sağlar. Şu anın gerçeği de aslında her zaman doğru ve mükemmel olandır. Bugünkü blog yazımızı geçmişin yükünden arınma pratiğine ayırıyoruz ki; şu anımızı daha hafif geçirelim.

Farkındalık Adımlarımız:

1-) Gün içinde ruh halinizi bozan, modunuzu aşağı çeken, sizi üzen, kıran, tadınızı kaçıran, neşenize engel olan olayları gözlemleyin.

2-) Duygunuzu adlandırın; üzüntü, hayal kırıklığı, öfke, iritasyon vb.
3-) Bu duyguyu ya da duyguları hangi yoğunlukta hissettiğinize kulak verin.

4-) Duygunun içine girmeden, sanki yukarıdan kendinizi gözlemliyormuşçasına o duyguyla aranıza mesafe koymayı deneyin.
5-) Bu adım kendinize çok dürüst olmanız gereken bir adım. Kendinize şu soruyu sorun: 

“Şu an hissettiklerimin, bugün yaşadığım olayla ne kadar ilgisi var, bunun ne kadarını geçmişten getiriyorum? Geçmişteki bir hatıranın, yaşadığım bir olayın kalıntıları hala peşimden geliyor olabilir mi? Ya da bu his, benim benzeri olaylarda verdiğim otomatik bir duygu haline mi geldi?”

6-) Yanıtlarınız her neyse şimdiki adım, dönüştürmek için çok önemli bir adım. 

“Geçmişi geçmişte bırakmak, şu anki duyguyu bedenimden çıkartmak, kendimi özgürleştirip anın mükemmelliğinin içine dalmak için seçeneklerim neler?”

Ve bu soruyla içinize dönün, gözlerinizi kapatın.

10-15 dakika sessizliğinizde kalın. 

Çalıştığınız duygu her ne ise, yalnız olmadığınızı ve desteklendiğinizi hissedin.

 Not: Bu pratikte duygulardan kaçmadığınıza, herhangi bir negatifliği görmezden gelip, “halının” altına süpürmediğinize dikkat edin. Bilakis bu pratik ile içinizde olanları ve ruh halinizi olduğu gibi görüp, dönüştürme eğilimine girmektesiniz. 

Kendinizin şifacısı olmayı öğrenerek, geçmişin yükünü hafifletme, zorlu duygularla baş etme becerisini kazanmak ve An’daki mucizelere açılarak her anlamda zengin ve ilham dolu bir hayat yaratmak için düzenli meditasyon pratiği edinin.

Okulumuzun imza eğitimi, Meditasyon Başlangıç Programı ile meditasyonu günlük hayatınızın bir rutini haline getirebilecek, mekaniğini ve faydalarını da derinden kavrayacaksınız.

9 modülden oluşan, 4K kalitesindeki subliminal görseller ve müzikler eşliğinde özel bir prodüksiyonla hazırlanan bu değerli programımıza MO Store’dan ulaşabilirsiniz.

Dönüşümün hafifliğini hissettiğiniz bir gün geçirmeniz dileğiyle…

Yazar: Ezgi Sorman