Skip to content Skip to footer

‘İnce’ Deneyim

Her deneyimin kaba ve ince seviyeleri vardır; ince seviyeler, kaba olandan daha hassas, uyanık ve anlamlıdır. 

Bir alıştırma olarak, farkındalığınızdaki ince noktalara ne zaman değdiğinizi gözlemlemeye başlayın. Bunların daha kaba seviyelere göre size ne tür hisler verdiğinin farkına varın. 

Örneğin; 

Birini sevmek, ona içerlemekten veya onu itmekten daha inceliklidir.

Birini yargılamadan görmek ve kabul etmek, onu eleştirmekten daha inceliklidir.

Barışı desteklemek, öfke ve şiddeti desteklemekten daha inceliklidir.

Bunu hissetmenize izin verirseniz, her deneyimin ince yönü zihninizi rahatlatır, stresi azaltır ve huzursuzluk veren düşüncenin duygusal seviyede baskısının azalmasını sağlar.

İnce deneyim sessiz ve uyumludur. Kendinizi sakinleşmiş hissedersiniz; hiç kimse ile çatışma halinde olmazsınız. Abartılı bir olaylar dizisi yoktur, zira buna ihtiyaç da yoktur.

Bir kez belirledikten sonra, yaşamınızın ince yönünü öne çıkarın. Bu farkındalık düzeyine değer verin- sadece değer vermenizle büyüyecektir. 

Bunun yerine kaba seviyeleri öne çıkarırsanız, dünya algınız size geri yansıtacaktır. Her zaman bölücü, stresli ve tehditkâr olacaktır. 

Bilinç düzeyinde seçim sizindir; çünkü yaradılışın sonsuz çeşitliliği içinde, her algı onu yansıtan dünyaya neden olur. 

İçsel bilgeliğinizi uyandırmak ve farkındalığın sessiz düzeyi, deneyimin ince seviyeleriyle her An temas halinde olmak için düzenli meditasyon pratiği edinin.

Okulumuzun imza eğitimi, Meditasyon Başlangıç Programı ile meditasyonu günlük hayatınızın bir rutini haline getirebilecek, mekaniğini ve faydalarını da derinden kavrayacaksınız.

Programımıza MO Store’dan ulaşabilirsiniz.

Deneyimin en ince ve saf seviyesi olan dingin tanıklık haliyle bağınızı güçlendirmeniz dileklerimizle…

Kaynak: Sırlar Kitabı, Deepak Chopra / sayfa 50-51