Skip to content Skip to footer

Istırap Çekmek Gerçekten Gerekli Midir?

Istırap çekmek gerçekten gerekli midir? Hem evet hem de hayır.

Eğer çektiğiniz ıstırabı çekmemiş olsaydınız, bir insan olarak hiçbir derinliğe, alçakgönüllülüğe, şefkate sahip olamazdınız. Şimdi bu sözleri okuyor olamazdınız.
Çekilen ıstırap egonun kabuğunu kırıp açar ve o zaman onun amacına hizmet ettiği bir nokta gelir. Istırap çekmek, siz onun gereksiz olduğunu idrak edene dek gereklidir.


Her şey birbirine bağlıdır. Budistler bunu hep bilmişler; fizikçiler de şimdi doğrulamaktadırlar. Vukuu bulan hiçbir şey diğerlerinden ayrı bir olay değildir; o sadece öyle görünür. Biz onu daha çok yargıladıkça ve etiketledikçe, onu daha çok ayırırız. Yaşamın bütünlüğü bizim düşünüşümüzle parçalara ayrılır. Yine de o olayı, yaşamın bütünü meydana getirmiştir. O kozmos denen birbirine- bağlılık ağının bir parçasıdır.

Bu şu anlama gelir: Her ne olmuşsa, o başka türlü olamazdı.Çoğu durumda, görünüşte anlamsız bir olayın kozmosun bütünü içinde ne rolü olabileceğini anlayamayız; ama bütünün genişliği içinde o olayın kaçınılmazlığını görmek, olanı içsel olarak kabullenmenin ve böylece yaşamın bütünlüğüne yeniden uyumlanmanın başlangıcı olabilir.

Gerçek özgürlük ve ıstırabın sonu, bu anda her ne hissediyor ya da deneyimliyorsanız onu tamamen siz seçmişsiniz gibi yaşamaktır.
Şimdi ile bu içsel uyumlanış, ıstırabın sonudur.

Bütünün mevcudiyetine karışarak bir parçası olduğunun idraki ile kozmosun bilgeliğine uyumlanmak niyetiyle yaratılan çok özel bir meditasyon, “Bütünle Uyumlanma Meditasyonu” nu youtube kanalımızdaki bu videomuzdan pratik edebilirsiniz.

Ayrıca, acıyla olan ilişkinizi fark edip, dönüştürmek ve acıdan bilgelikle geçerek ışığınızı yükseltmenin yollarını öğrenmek için etkisi yoğun ve bir ömür boyu uygulayabileceğiniz pratikler sunan “Maskeler Atölyesi”ne MO Store’dan ulaşabilirsiniz.
Acının birbirinden değerli hediyelerini ve bilgeliğini yumuşaklıkla kucaklamanız dileklerimizle…

Kaynak: Dinginliğin Gücü, Eckhart Tolle / Sayfa 111,112