Skip to content Skip to footer

Koşulsuz Sevgiyi Deneyimlemek

Gerçek benliğinizle yaşadığınız zaman koşulsuz sevgiyi alırsınız da verirsiniz de. Bunun olması için tamamen uyanık olmanız gerekir. Aydınlanmada her zaman gerçek benliğinizle bağlantılısınızdır, bu yüzden sevginin akışı hiç bozulmaz. Eğer bazen uyanık, bazen değilseniz sevgi de gelir gider. Bu doğaldır. Sevgiyi deneyimlemediğiniz zaman boşluklar olacaktır.

Tamamen uyanış yaşamadan önce verdiğiniz ve aldığınız sevgi bazı koşullara bağlıdır. Değişebilir ve hatta kaybolabilir. Pek çok insan için sevgi karşılıklı bir alışverişe dönüşür. Başka biriyle bir şey alıp verirsiniz. Seven kişi, sevilen kişinin ego kimliğini tatmin etmelidir. 

Meditasyonda ise bir kırılma yaşanır. Verme ve alma sona erer. Bunun yerine kendinizi koşulsuz sevginin kaynağı gibi hissedersiniz. Bu farkındalık derinleştikçe başka birini ona dayanmadan, isteklerde bulunmadan sevebilirsiniz. Kendi içinizde yeterli olduğunuz zaman sevginiz hiçbir bağa ihtiyaç duymayan bir hediyedir.

Koşulsuz aşk ölümsüz olduğu için gelip gitmez, her zaman aynıdır. Bu değişmeyen sevgiyi hak etmenize gerek olmadığı için bir lütuf olarak görülür. Bunu ister Tanrı’nın ister saf bilincin bir lütfu olarak kabul edin, bu tamamen size kalmış.

Pek çok insan için Tanrı’ya adanmak daha kolaydır; çünkü bir insan şekli isterler: Yüce bir anne veya babaya adanmak isterler. En saf bilgelik geleneklerinde Tanrı saf bilincin aldığı şekildir. Siz de bu lütfu ve mutluluğu tamamen gerçek benliğinizle deneyimlemeyi seçebilirsiniz. Sizi sevgiyle dolduran şey her ne ise o doğrudur; çünkü herkesin koşulsuz sevgiye giden yolu biriciktir. 

Koşulsuz sevgiye dair iç görüler:

“Sevgi, saf bilincin ifadesidir ve sonsuzdur.

Gerçek benliğiniz koşulsuz aşkı aktarır.

Koşulsuz sevgide sizinle öteki arasında bir fark yoktur.

Sevgi paylaşılmak ister, bu yüzden de başkasıyla bağ kurmaya heveslidir.

Adanmışlık koşulsuz sevginin dışavurumudur.

Her bir mutluluk anı koşulsuz sevginin bir göstergesidir.”

Hatırlamanız gereken tek şey, sevginin sizden ayrı olmadığıdır. Herhangi bir sevgi eksikliği ya da kaybı sizinle gerçek benliğiniz arasındaki boşluğa işaret eder. Meditasyon ile bu boşluğu tedavi edebilirsiniz. 

Koşulsuz sevgiyi her an deneyimlemek, açık bir kalple sevgi dolu bir hayat yaratmak için düzenli meditasyon pratiği edinin. 

Okulumuzun eğitimi olan Meditasyon Başlangıç Programı ile meditasyonun mekaniğini derinden kavrayacak; meditasyonu günlük hayatınızın bir rutini haline getireceksiniz.

Programımıza MO Store’dan ulaşabilirsiniz.

Sizi her adımda koşulsuz sevgiye yaklaştıracak, sevgi dolu deneyimler ve ilişkiler yaşamanız dileklerimizle…

Kaynak: Uyanış Sonrası Yaşamın Kılavuzu, Deepak Chopra / sayfa 222-223