Skip to content Skip to footer

Merkezinizi Bulmak

Zihniniz kendiliğinde nasıl meditasyon pratiğini uygulayacağınızı bilir. Yapmanız gereken tek şey, farkına varmak ve bundan faydalanmak. 

Hangi meditasyon yöntemini uyguluyor olursanız olun, meditasyon her zaman “merkezde” tutmayı içerir. 

Merkezde olmak demek, bedeninizin içinde rahatça dinlenebilmek, herhangi bir istek ya da beklenti olmadan kendinizi kendiniz gibi hissetmektir. Bu, tam meditasyonla erişilebilecek her şeyin başlangıç noktasıdır.

Diğer taraftan, eğer merkezinizi bulamazsanız meditasyon işe yaramayacaktır. Dikkat dağınıklığı meditasyonun düşmanıdır. Bizi en önemli şeyden sürekli alıkoyar.

Merkezini bulmanın meditasyon dışında kendiliğinden geliştiğini anlamanın yardımı olacaktır. Samimi olduğunuzda kendinizi merkezde hissedersiniz. Gerçekleri söylemek ancak merkezde olduğumuz zaman gerçekleşebilir. Kalpten gelen bir duygunun ifade edilmesi de aynı şekilde merkezinizde olduğunuz zaman yapabileceğiniz bir şeydir.

İşte istediğiniz zamanlarda merkezinizi bulmanın yolları:

Sessiz bir yer bulun, gözlerinizi kapatın ve dikkatinizi göğsünüzün ortasına, kalbinizin olduğu yere kaydırın. Normal bir şekilde nefes alıp, verin ve hiçbir şey yapmayın. Merkezde ve sakin olduğunuzu anlayacaksınız.

Hiçbir şey yapmamaya devam edin. Dikkatiniz birazdan yine dağılacak. Bunu fark edin ve dikkatinizi merkezde toplayın.

Bu egzersizi istediğiniz sıklıkta yapın. Amacınız en basit haliyle merkezde olduğunuzu hissetmek olmalı. Bu his saf farkındalığa, dengeli bir bilince geçiş noktası.

Öğrendiğinizi kullanmak için gününüze devam edin ve aşağıdakilerden birini fark ettiğinizde durun:

*Yorgunluk

*Dikkat dağınıklığı

*Düşüncelerinizin karışması ya da birbirini kovalayan düşünceler

*Bir karar almakta kararsızlık

*Baskı altında hissetmek

*Zaman, para ve sağlık hakkında endişelenmek

*İrritasyon ya da sabırsızlık

*Öfke

*Sıkılmak

Bu çok sık görülen tepkiler başladığında bunlarla savaşmayın. Bunun yerine merkezinizi bulmak için gözlerinizi kapatarak sessiz bir an yaratın. Farkındalığın sizi dengenize, sakinliğe kavuşturmasına izin verin. Dışarıda olup bitenlere tepki vermeyin. Hiçbir şeyi zorlamayın. Eğer dikkatiniz dağılıyorsa onu tekrar göğsünüzün merkezine getirin.

Saf farkındalığa geçişte gongların yüksek frekansından destek alabileceğiniz, şefkatli bir yumuşaklıkla dengenizi, merkezinizi bulabileceğiniz ve 2022’ye bambaşka bir deneyimle veda edeceğiniz okulumuzun yepyeni atmosferinde yılın son inzivasına sizleri davet ediyoruz. Detaylı bilgiye MO Store’dan ulaşabilirsiniz.

Merkezinizdeki şefkati her koşulda bulmanız ve hissetmeniz dileklerimizle…

Kaynak: Uyanış Sonrası Yaşamın Kılavuzu, Deepak Chopra / sayfa 66-67