Skip to content Skip to footer

Mutluluğun Kaynağı

Mutluluğun bir sırrı varsa, bu sadece mutluluğun kaynağında bulunur; bu kaynağın özellikleri şunlardır:

-Yerel değildir.

-Ayrıdır.

-Kişisel değildir.

-Evrenseldir.

-Değişimin ötesindedir.

-Özden oluşur.

 

-Yerel değildir: Tutumunuzu değiştirmeden önce, dışarıya adım atıp daha geniş bir bakış açısı kazanın. Ego her konuyu, “bundan ne elde edeceğim?” sorusuna indirger. Soruyu “biz bundan ne kazanacağız veya herkes bundan ne kazanacak?” şeklinde değiştirirseniz kalbiniz daha az kuşatılır ve sıkışır.

-Ayrıdır: Eğer belli bir sonucun alınması sizin çıkarınızaysa, tutumunuzu değiştiremezsiniz. Sınırlar çizilmiştir, herkes bir taraf tutmuştur. Ego -istediği sonucu kastederek- gözünüzü bu ödüle dikmenizin çok önemli olduğunda ısrar eder. Ancak ayrı olunca, birçok sonucun size faydalı olabileceğinin farkına varırsınız. Doğru olduğuna inandığınız sonuca yönelirseniz, ancak yine de kalbiniz öyle gerektiğini söylediğinde değişiklik yapacak kadar ayrı kalırsınız.

 -Kişisel değildir: İnsanların başına bazı durumlar gelir gibi görünür, ancak gerçekte bunlar karmayla daha derinden ilintili nedenlerle ortaya çıkar. Evren, hesaba katılması gereken her sebebi en iyi şekilde kullanarak genişler. Olan biteni üstünüze alınmayın. Neden sonuç ilişkileri sonsuzdur. Siz hiç bitmeyen bu gelgitin bir parçasısınız ve dalgaların sizi boğmamasını sadece dalgayı yönlendirerek sağlayabilirsiniz. Ego her şeyi kişisel olarak alır, daha yüce bir rehbere veya amaca yer bırakmaz. Eğer yapabilirseniz, evrensel bir planın ortaya konduğunu farkına varın ve mükemmel örülmüş bu dokumayı olduğu gibi takdir edin: hayret uyandırıcı, eşsiz bir tasarım.

Evrenseldir: Bir keresinde egonun ölümü şeklindeki budizm kavramını (o anda bana çok soğuk ve kalpsiz görünmüş bir kavramdı) anlamaya çok çalıştığım bir sıradan, birisi “bu kendini yok etmen anlamına gelmiyor. Sadece o küçük egondan gelen benini evrensel egoya genişletiyorsun.” diyerek içimi rahatlattı. Bu büyük bir önermeydi, ancak benim bu versiyonunda sevdiğim taraf hiçbir şeyin dışarıda bırakılmamasıydı. Her durumu dünyamıza ait bir şey olarak görmeye başlıyorsunuz, bu dahil etme duygusu küçükten -ailem, evim, komşu çevrem- başlasa da doğal olarak büyüyebilir. Egonun dünyam, galaksim, evrenim demeyi gülünç bulması gerçeği, bunun kendi başına yapmadığı bir değişiklik olduğunu gösterir. Her ne kadar egonuz belirli bir anda kendinizi kuşatılmış hissetmenize neden olsa da ana fikir, farkındalığın evrensel olduğunu akılda tutmaktır.

Değişimin ötesindedir: Alışık olduğunuz mutluluk gelir ve gider. Bunu bir kuyunun kuruması olarak düşünmek yerine, atmosferi hayal edin. Atmosferde her zaman nem vardır, bazen kendini yağmur olarak serbest bırakır. Yağmur yağmayan günler nemin ortadan kalkmasını sağlamaz. O hep havada mevcuttur, şartlar değiştiğinde yağmayı bekler. Mutluluğa karşı aynı tavrı alabilirseniz, yağmasa da farkındalığın içinde hep vardır; şartlar değiştiğinde kendini gösterir. İnsanlar duygu zeminlerinde farklıdır, kimisi başkalarına göre daha sevinçli, iyimser ve memnundur. Bu farklılık yaratılıştaki farklılığı ifade eder. Çölün ve yağmur ormanının aynı şekilde hareket etmesini bekleyemezsiniz. Ancak kişisel makyajdaki bu değişiklikler yüzeyseldir. Aynı değişmez mutluluğa herkesin farkındalığında erişilebilir. Bunun doğru olduğunu bilin ve kişisel mutluluğunuzun iniş çıkışlarını kaynağa doğru yol almamak için bir bahane olarak göstermeyin.

Özden oluşur: Mutluluk eşsiz bir şey değildir. Özün birçok tadından biridir. Bir keresinde bir öğrenci öğretmenine manevi işlerle geçirdiği zamanın onu mutlu etmediğinden şikâyet etmiştir. “Şimdi işin mutlu olmak değildir.” diye derhal cevap verir öğretmeni. “İşin gerçek olmaktır.” Öz gerçektir, bunu ele geçirdiğinizde mutluluk gelir; çünkü özün tüm özellikleri ortaya çıkacaktır. Mutlu olmak için mutlu olmak kendi içinde sınırlıdır; mutlu bir yaşam için sadece egomuzun isteklerini karşılayacak kadar şanslısınız. Ancak kendinizi farkındalığınızda tümden bir değişiklik yapmaya adarsanız, mutluluk bilincin özgürce verdiği bir hediye olarak gelir.

 Öz’ünüzün niteliklerinden olan sarsılmaz, sonsuz ve koşulsuz mutluluğun kaynağına ulaşmak ve buradan ilham dolu, her anlamda zengin bir hayat yaratmak için düzenli meditasyon pratiği edinin. Meditasyonu tüm yönleriyle içselleştireceğiniz Okulumuzun imza eğitimi olan; Meditasyon 360 Programı‘nın yanında meditasyonda derinleşmek için Meditasyon Eğitmenliği Eğitimine ve bu eğitimi de kapsayan, aile diziminin öğretileceği Aile Dizimi & Meditasyon Eğitmenliği Eğitimine katılmanızı öneririz. 

Bu özel eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgilendirme için bize info@meditasyonokulu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Sırlar Kitabı, Deepak Chopra, sayfa 218-220