Skip to content Skip to footer

Sınırsızlığa Giden Yol

Mercan Kayalıkları arasında yüzen bir balık için okyanusun sonu yoktur. Bir ekosistem olarak okyanus, içinde yaşayan her şeyi yaratmış ve onların yaşamalarını sağlamıştır. 

Bilinç de bir ekosistemdir. Gerçekten hiçbir sınırı yoktur, çünkü sudan dışarı çıktığında suyun dışında başka bir ekosistem olduğunu gören bir uçak balıktan (tabii bir insan beyni gibi beyni olsa anlardı.) farklı olarak kimse bilinç dışına sıçrayamaz. Böyle bir hareket hayal bile edilemez.

Biz bu sınırsızlığa bağlıyız. Bütünlüğü içinde bilinçle ilgili her şey, bizimle ilgili de geçerlidir. 

Meditasyon bizi sınırsız zihne iyice yaklaştırır ki, o zihin tamdır. Zihin tüm bütünlüğüyle deneyimlendiğinde sınırlar ortadan kalkar. İnsan zihninin kendi kendine bu kadar sınırlar koymasının ne kadar anlamsız olduğunu gösterir; özellikle de bu sınırların olmaları gerektiğine inanmışsanız.

Sınırsız zihne giden yolda amaca bir anda ulaşılmaz, bu bir süreçtir. Ama amacı zihin gözüyle görmeye çalışmak faydalıdır. İşte sınırsızlığı birkaç dakikalığına idrak edebilmek için bazı yöntemler şunlar:

*Bulutsuz güneşli bir günde, bir parkta sırtüstü uzanın ve mavi gökyüzüne bakın. Bu mavilikte rahatlayın ve başka hiçbir şey düşünmeyin. Şimdi maviliğin ötesine bakın. Bunu yapmanın bir tarifi yok, sadece deneyin. Bir an gökyüzünün sonsuzluğun önündeki bir katman olduğunu hissedebilirsiniz.

*Gözlerinizi kapatın ve büyük bir hızla uzaya giden bir NASA kapsülünün içinde olduğunuzu imgeleyin. Yıldızların yanınızdan gelip geçtiğini ve galaksilerin yaklaştığını görün. Daha da hızlanın; yıldızları ve galaksileri de arkanızda bırakın. Şimdi artık sadece karanlık var ve hızınızı da hissetmiyorsunuz. Uzayın boşluğunda sallanıyorsunuz ve sadece onun sınırsızlığının farkındasınız. 

*Sevdiğiniz bir müziği dinleyin ve güzelliğinin verdiği tatlı duyguyu hissedin. Şimdi müziği durdurun; ama tatlılığını hissetmeye devam edin. O tatlılığı yaratan neden ortadan kayboldu ama his aynı şekilde duruyor. İşte sınırsız mutluluk da böyle bir his. Hiçbir nedene ihtiyacı yoktur; çünkü kendiliğinden vardır. 

Kendinizin sınırsız, ölümsüz, zamansız ve sonsuz tarafınızı yani Öz’ünüzü deneyimlemek ve onun niteliklerini gündelik hayatınıza entegre ederek kaliteli, mucizelerle dolu, zengin bir hayat yaratmak için düzenli meditasyon pratiği edinin.

Meditasyonu sizlere her yönüyle aktarabilmek için, Ezgi Sorman’ın yirmi yılı aşkın meditasyon eğitmenliği ve araştırmacılığı ile yaratıcı kaynaklarımızı birleştirdiğimiz, okulumuzun imza niteliğindeki eğitimi Meditasyon Başlangıç Programı’na MO Store’dan ulaşabilirsiniz. 

Öz’ünüzün sınırsızlığında, koşulsuz sevgi ve sonsuz mutluluğu her an deneyimlemeniz dileklerimizle…

Kaynak: Uyanış Sonrası Yaşamın Kılavuzu, Deepak Chopra / sayfa 105-106