Skip to content Skip to footer

Psikolojinize Çok İyi Gelecek Bir Reçete: Meditasyon Pratikleri!

Psikolojinize Çok İyi Gelecek Bir Reçete: Meditasyon Pratikleri!

Meditasyon ve beyin araştırmaları, meditasyonun yeni faydalarını göstermek için hemen hemen her hafta çıkan yeni çalışmalarla birlikte hız kesmeden istikrarlı bir şekilde ilerlemektedir. Daha doğrusu, fMRI veya EEG ile onaylanan eski bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamanın, gri madde hacmindeki değişikliklerden beynin “ben” merkezlerindeki azaltan aktiviteye ve beyin bölgeleri arasındaki gelişmiş bağlantıya kadar inanılmaz çeşitlilikte nörolojik faydaları olduğu görülmektedir. Bu makalemizde de son birkaç yılda ortaya çıkan ve meditasyonun gerçekten de vücut için en önemli organımız olan beynimizde ölçülebilir değişiklikler yarattığını gösteren en heyecan verici çalışmalardan bazıları yer almaktadır. Meditasyonun kaygı, depresyon düzeylerimizi hafifletmeye ve dikkati, konsantrasyonu yani genel psikolojik sağlığı iyileştirmeye yardımcı olduğunu bildiren çalışmalarla birlikte, bunların doğruluğunu gösteren oldukça iyi sonuçlar bulunmaktadır.

Depresyon ve Anksiyete Semptomlarında

Geçen yıl Johns Hopkins’te yapılan bir gözden geçirme çalışması, farkındalık meditasyonu ile depresyon, anksiyete ve ağrı semptomlarını azaltma yeteneği arasındaki ilişkiye baktı. Araştırmacı Madhav Goyal ve ekibi, meditasyonun etki boyutunun 0.3’te orta düzeyde olduğunu buldu. Bu kulağa düşük geliyorsa, antidepresanların etki boyutunun da 0,3 olduğunu ve buna göre meditasyonun etkisinin oldukça iyi olduğunu unutmamak gerekmektedir. Meditasyon, sonuçta aktif bir beyin jimnastiği şeklidir. Goyal, “Birçok insan meditasyonun oturmak ve hiçbir şey yapmamak anlamına geldiği fikrine sahiptir; ama bu doğru değildir. Meditasyon, farkındalığı artırmak için zihnin aktif bir eğitimidir ve farklı meditasyon programları buna farklı şekillerde yaklaşır.” diyor.

Meditasyon, bir tedavi olmadığı için depresyon için de sihirli bir değnek değildir; ancak semptomları yönetmeye yardımcı olabilecek araçlardan biridir. Depresyona etkisinin yanında stres için de oldukça rahatlatıcı etkileri bulunan meditasyon pratiklerini pek çok insan, stres azaltmadaki faydaları için denemeye başlamıştır ve bu düşünceyi destekleyecek çok sayıda güçlü kanıt bulunmaktadır. Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) adı verilen ve Massachusetts Üniversitesi Farkındalık Merkezi’nde Jon Kabat-Zinn tarafından geliştirilen (şimdi tüm ülkede mevcut) tamamen yeni bir meditasyon alt türü vardır. Bir kişinin stres seviyesini fiziksel ve zihinsel olarak azaltmak için meditasyon pratikleri şahane olacaktır. Çalışmalar 8 haftalık kurstan yıllar sonra bile meditasyonun kaygıyı azaltmadaki faydaları görülmüştür. Araştırmalar ayrıca, farkındalık meditasyonunun, yalnızca nefesle ilgilenmenin bile kaygıyı azaltabileceğini ve bu değişikliklerin, bu öz-gönderimsel (“ben-merkezli”) düşüncelerle ilişkili beyin bölgelerine aracılık ettiğini göstermektedir. Farkındalık meditasyonunun sosyal anksiyete bozukluğu olan insanlara da yardımcı olduğu gösterilmiştir: Stanford Üniversitesi’nden bir ekip, MBSR’nin, sosyal anksiyete semptomlarından kurtulmanın yanı sıra, dikkatle ilgili beyin bölgelerinde değişikliklere yol açtığını bulmuştur.

Bağımlılıklarda

Birçok sayıdaki çalışma, beynin kendini kontrol bölgeleri üzerindeki etkileri göz önüne alındığında, meditasyonun insanların çeşitli bağımlılık türlerinden kurtulmalarına yardımcı olmada çok etkili olabileceğini göstermiştir. Örneğin bir çalışmada kişiler, Amerikan Akciğer Birliği’nin sigaradan kurtulma (FFS) programına karşı farkındalık eğitimi aldı. Dikkatli olmayı öğrenen kişilerin, 17 haftalık eğitimin sonunda sigarayı bırakma olasılıklarının çok daha fazla olduğu bulundu. Bu olasılık, geleneksel tedavidekilerden daha fazla bir orana sahiptir. Bunun nedeni, meditasyonun insanların sigara içme eyleminden aşerme durumunu “ayırmasına” yardımcı olması ve dürtüleri kontrol altına almasıdır. Diğer araştırmalar, farkındalık eğitiminin, farkındalığa dayalı bilişsel terapinin (MBCT) ve farkındalığa dayalı nüksetmeyi önlemenin (MBRP) diğer bağımlılık türlerinin tedavisinde yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Meditasyon Pratiğini Düzenli Uygulamanın Önemi

Meditasyon ancak düzenli olarak uygulayanlar için çok iyi etkilerin yaşanacağı bir pratiktir. Anderson Cooper ve kongre üyesi Tim Ryan’dan Google, Apple ve Target gibi şirketlere kadar herkes, meditasyonu şirket programlarına entegre etmektedirler. Ve faydaları nispeten kısa bir uygulamadan sonra hissedilmektedir. Bazı araştırmacılar, meditasyonun belirli koşullar altında (“karanlık gece” fenomeni olarak bilinir) kötü etkilere yol açabileceği konusunda uyardılar; ancak çoğu insan için- özellikle iyi bir öğretmeniniz varsa- meditasyon zararlı olmaktan ziyade daha çok faydalıdır.

Bu kanıtlar doğrultusunda meditasyon kesinlikle denemeye değerdir: Sabah veya akşam (veya her ikisinde) birkaç dakikanız varsa, telefonunuzu açmak veya internete girmek yerine, kendinize sessiz bir zaman ve alan yaratırsanız hayatınızdaki değişimi hissedeceksiniz.

Zihninizde akan düşüncelere takılmadan, sadece izleyerek gelip geçmelerine izin vermek meditasyonun en basit halidir. Araştırmalar göstermektedir ki, meditasyonun hayatınızda büyük bir fark yaratacağı kesindir. Eğer siz de okulumuzun birbirinden değerli meditasyon pratiklerini deneyimlemek isterseniz sitemizdeki Mo Store platformunu ziyaret edebilirsiniz!

Yukarıda anlatılan ve araştırmalara konu olan anksiyete ve depresyon aslında duygu durumumuzu temelden etkileyen faktörlerdir. Duygu durumumuzun sağlığı ise hayatımızın yapısını ve rengini belirler; tüm seçimlerimizden fiziksel sağlığımıza kadar hayatımızın tüm dengelerini kurar. Depresyona ve anksiyeteye yol açan endişe, kaygı, korku gibi toksik duyguların düzenli olarak arındırılmaması, duygu durumumuza yeterli, gerekli dikkati ve önemi gösterilmemesi bizi adım adım depresyona götürebilir.

Toksik duygulara gerekli dikkati vermek, anatomisini öğrenmek ve bu duyguları düzenli bir şekilde arındırma yöntemlerini uygulamak bu noktada kritik bir öneme sahiptir. Tam da bu amaçla yaratılan ve ömür boyu uygulayabileceğiniz Arınma Meditasyonu’nu içeren çok özel bir çalışmamızı sizlere öneri olarak sunak isteriz: Toksik Duygulardan Arınma Meditasyonu & Atölyesi

Bu atölyenin hayatınızın her dönemine sirayet edeceği şifasını ve etkisini deneyimlemeniz dileğimizle…

 

Yazar: Alice G. Walton

Kaynakça; 1, 2, 3, 4