Skip to content Skip to footer

Meditasyon Pratiğini Uygulamak İçin 3 Neden

Stres Azaltıcıdan Daha Fazlasıdır

Meditasyon pratiğini uygulama nedenleri, meditasyonun birçok yolu kadar çeşitlidir. Batı’da, çoğu insan beynin iç gevezeliğini susturmak ve stresi azaltmak için meditasyona çekilir. Meditasyon, gerçekten de çok etkili bir stres azaltıcıdır; ancak yararları- bazen gizemli bir şekilde gizlenir- çok daha cömerttir.

Vücudumuza İyi Geldiği İçin

Meditasyon hakkında veri toplayan bilim adamları, tutarlı bir uygulamanın sadece zihinsel yetenekleri artırmak ve güçlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda vücudu da güçlendirdiğini bulmuşlardır. Çalışmalar, meditasyonun kalp hastalığını tersine çevirmeye, ağrıyı azaltmaya ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabileceğini ve hastalıkla daha iyi savaşmasını sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.

Bilim, meditasyonun stres hormonu kortizol üretimini azaltabileceğini bulduğu için stres ve hastalık arasındaki zihin-beden bağlantısı oldukça belirgindir. Bu, meditasyoncuların yaşamlarındaki strese ve aşağıdakileri içerebilecek yaygın fizyolojik yanıtlarına daha iyi adapte olabilecekleri anlamına gelir:

  1. Kalp hastalığı
  2. Osteoporoz
  3. Uyku problemleri
  4. Sindirim problemleri
  5. Depresyon
  6. Obezite
  7. Bellek bozukluğu
  8. Cilt koşulları
  1. İlişkilerimize İyi Geldiği İçin

Paradoksal olarak, meditasyon gerçek özümüze uyum sağlamamıza ve içe dönmemize yardımcı olurken, başkalarıyla daha anlamlı şekillerde bağlantı kurmamız için kendi egolarımızı dizginlemeye de yardımcı olur. Çift danışmanları, danışanlarına meditasyon pratiğini uyguladıklarında, çiftlerin daha az öfkeli, kendini yansıtan ve daha sevgi dolu hale geldiklerini bulmuşlardır.

Diğer varlıklarla olan bağlantımızın farkına vardığımızda ve onurlandırdığımızda, bakış açılarımızı yeniden paylaşabilir, endişelerimizi farklı bir ışıkta görebilir ve kalbin hafızası olan minnettarlığı kucaklayabiliriz.

  1. Çünkü Hayatımızı Değiştirebilir

Hiç bitmeyen hızlı yaşam, sıkı rejim ve hızlı-yoğun planlarla dolu bir dünyada, meditasyonun hayatınızı her gün sadece küçük bir zamanda gerçekten değiştirebilecek (veya en azından dramatik etkiler yaratabilecek) kanıtlanmış bir uygulama olduğunu bilmek güzel.

Yogiler ve doktorlar da aynı fikirdedir: Meditasyon- sadece birkaç dakikalık derin nefes alma bile – beyni rahatlatır, anksiyeteyi ve depresyonu azaltır.

Kendiniz için bu hayat değiştiren avantajlardan yararlanmaya başlamak için, beğendiğiniz bir uygulama bulun ve bir süre buna bağlı kalın.

Meditasyon Okulu olarak biz, sizlere tutarlı bir uygulama oluşturmanıza yardımcı olmak için meditasyon rehberliği ve ilhamı sunuyoruz. Günlerinize devam ederken nasıl hissettiğinize dikkat edin. Daha fazla sabrınız olduğunu, topraklanmış hissettiğinizi ve stresli durumlara daha iyi yanıt verebildiğinizi ve sezgilerinizle veya “içgüdüsel duygularınızla” daha fazla temas halinde olduğunuzu fark ederseniz, meditasyonun birçok faydasını deneyimliyorsunuz, demektir.

Kaynakça:

Meditasyon Deneyimi • Makale | Meditasyonlar | Makaleler (chopracentermeditation.com)